• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    19 listopada: Światowy Dzień Ubogich

     

    Papież Franciszek w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia ogłosił nowe święto. W 33. niedzielę zwykłą, która przypada w 2017 r. 19 listopada, cały Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich. Przeżywany on będzie pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. Obchody rozpoczną się 12 listopada w Krakowie. Aktywny udział w ich przygotowaniu bierze także redemptorysta o. Jacek Dubel.

    Bardzo często ubogi jest utożsamiany z biednym. Jednak współcześnie ta bieda przybiera różne oblicza. Jest to np. cierpienie, ból, choroba, samotność bądź uzależnienie – mówi redemptorysta o. Jacek Dubel.

    – Bardzo chcielibyśmy, żeby ten dzień ubogich nie skończył się jedynie w tym dniu. To jest myśl Ojca Świętego, żeby przenieść tę rzeczywistość, która ma nas uwrażliwić na to, że ubogich mamy wśród siebie i że bycie darem dla nich nie jest łaską, po prostu szansą dla każdego z nas – podkreśla o. Jacek Dubel CSsR.

    WIĘCEJ: Program Światowego Dnia Ubogich 2017 w Krakowie

    Dlatego postrzeganie tego czasu jako święto ludzi bezdomnych nie jest do końca prawidłowe. Ma to być spotkanie z biedą, ale z taką, która ma wiele twarzy oraz takim ubóstwem, które wcale nie musi się źle kojarzyć.

    – Bardzo zależy nam na tym, żeby to były spotkania na równi; żeby to nie było spotkanie dawcy z biorcą, tylko żeby to było spotkanie przyjacielskie – tłumaczy s. Teresa Pawlak, albertynka, rzecznik prasowy Światowego Dnia Ubogich.

    Organizatorzy Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej mają nadzieję, że ta inicjatywa na stałe wpisze się w mentalność krakowskiego społeczeństwa.

    – Biblijnie jest to piękny symbol, bo jest to odniesienie się do namiotu spotkania i obecności Boga wśród swojego ludu. To jest to, że w centrum miasta staje taki namiot, w którym człowiek może spotkać się z Bogiem, bo będzie to możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty, z rozmowy, z modlitwy wstawienniczej. Także doświadczenie bardzo konkretnej pomocy – mówi o. Jacek Dubel CSsR.

    WIĘCEJ: Orędzie Ojca Świętego na I Światowy Dzień Ubogich

    Należy nadmienić, że Kraków nieprzypadkowo stał się gospodarzem tego wydarzenia – zwraca uwagę ks. Łukasz Michalczewski.

    – 4,5 tysiąca ludzi bezdomnych to jest duża grupa. Rzeczywiście te przytuliska, które mamy w Krakowie, są wszystkie zapełnione. Ja sam w piątek szukałem miejsca dla jednego bezdomnego i cudem udało mi się znaleźć, więc rzeczywiście te przytuliska są przepełnione. Dlatego Kraków, bo Kraków to jest miejsce, gdzie ci ludzie są, gdzie ci ludzie szukają pomocy, a Kraków ma możliwość tę pomoc dać – wyjaśnia ks. Łukasz Michalczewski.

    Podczas Dnia Ubogich wszyscy potrzebujący będą mogli skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki, z porad prawnych czy medycznych. Jednak to tylko niektóre z propozycji. Przede wszystkim jednak to okazja do przyjacielskiego spotkania, by zobaczyć w drugim człowieku tego potrzebującego.

    oprac red. za: RIRM; fot.Bogdan Gancarz/FOTO GOŚĆ

    Udostępnij