• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Homo Dei: „Dziennik więzienny” o. Władysława Całki CSsR [NOWOŚĆ]

    Wydawnictwo Redemptorystów Homo Dei prezentuje nową książkę: „Dziennik więzienny”, autorstwa o. Władysława Całki CSsR. 

    WIĘCEJ: Strona internetowa i sklep Wydawnictwa Homo Dei

    Dziennik więzienny o. Władysława Całki CSsR jest cennym źródłem wiedzy na temat martyrologii polskiego duchowieństwa w Wilnie w latach okupacji niemieckiej. Wyjątkowość tego Dziennika podkreśla fakt, że spisywany był dzień po dniu w więziennej celi, a nie – jak w przypadku większości wspomnień pisanych po jakimś czasie – już na wolności. Są w nim pewne, choć zakamuflowane, wzmianki o zbrodni ponarskiej, ludobójstwie w Ponarach pod Wilnem. W tutejszych lasach zginęły tysiące Polaków, Żydów oraz przedstawicieli innych narodowości.

    O. Władysław Całka – redemptorysta, urodzony 4 listopada 1897 r. w podbocheńskiej wsi Kolanów. Od roku 1912 w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela. Swoją posługę kapłańską sprawował w redemptorystowskich parafiach w Toruniu, Krakowie, Mościskach oraz Wilnie.

    Na tej ostatniej placówce zastała go II wojna światowa. W 1942 roku wraz z dwoma innymi współbraćmi został aresztowany przez Niemców i od marca do lipca przetrzymywany w więzieniu na Łukiszkach. Tam też powstał  Dziennik więzienny, który prezentujemy.

    W czasie wojny był kapelanem Armii Krajowej, współpracował z delegaturą rządu londyńskiego w akcjach charytatywnych, a także był spowiednikiem sióstr zakonnych. Po zakończeniu wojny i opuszczeniu Wilna pracował w Paczkowie, Gliwicach i Warszawie. Ostatnim miejscem jego posługi kapłańskiej było Bardo Śląskie. Tam też zmarł w 1969 roku.

    Udostępnij