• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Papieska Akademia Alfonsjańska: nowy numer „Studia Moralia”

    Ukazał się nowy numer „Studia Moralia” (2/2023) – czasopisma naukowego Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie – poświęcony jest tym razem 10-leciu pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka i kluczowym dla niego terminom.

    „List do Ludu Bożego” napisany z okazji zakończenia pierwszej fazy Synodu Biskupów wielokrotnie podkreśla potrzebę słuchania przez Kościół wszystkich głosów, aby być prowadzonym przez Ducha w naszych czasach. Rolą teologii, a zwłaszcza teologii moralnej, jest właśnie pomaganie wspólnocie wierzących w rozeznawaniu znaków czasu, w jaśniejszym postrzeganiu woli Bożej dla nas dzisiaj.

    Fakt ten został wyraźnie potwierdzony przez papieża Franciszka podczas audiencji udzielonej 23 marca 2023 roku uczestnikom konferencji promowanej przez Papieską Akademię Alfonsjańską na temat aktualności propozycji moralnej, która odnosi się do św. Alfonsa Marii de Liguori. Komentując to przemówienie, Vincenzo Viva, biskup Albano i były profesor teologii moralnej fundamentalnej w naszym Instytucie, podkreślił, że teologia moralna uważna na wołanie pokornych i bliska świętemu ludowi Bożemu musi być skonfigurowana jako „dyscyplina diakonijna i dialogiczna”.

    W tym duchu niniejszy numer zawiera trzy artykuły, w sekcji „pogłębienia”, poświęcone obchodom dziesiątej rocznicy pontyfikatu Franciszka, podejmując niektóre kluczowe słowa jego magisterium. Pierwszym terminem może być tylko „synodalność”. Vimal Tirimanna CSsR, osobiście zaangażowany w październikowy Synod, zastanawia się nad tym. Artykuł podkreśla, że teologia moralna i eklezjologia są ze sobą nierozerwalnie związane i że w konsekwencji obecna droga synodalna nie może nie mieć istotnych konsekwencji w odniesieniu do rozeznawania prawdy moralnej objawionej przez Ducha Świętego, zarówno w żywej wspólnocie Kościoła, jak i w intymności osobistego sumienia.

    Jako drugie słowo kluczowe zidentyfikowaliśmy przysłówek „stopniowo”. Jest to termin znany teologii moralnej ze słynnego „prawa stopniowości” przywołanego przez Jana Pawła II. Mario Boies CSsR w swoim artykule zastanawia się nad tym, wychodząc od adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, która, według niego, zachęca nas do stopniowego podążania w kierunku postkonwencjonalnego osądu moralnego, tj. osądu, który odchodzi od rozumowania nacechowanego egoizmem i legalizmem, aby opierać się na ewangelicznej i uniwersalnej aksjologii.

    Wreszcie, termin „braterstwo”. Artykuł Martína Carbajo-Núñeza OFM analizuje tę złożoną i wymagającą koncepcję w świetle dwóch encyklik Franciszka, w przekonaniu, że ludzkie braterstwo zaproponowane przez „Fratelli tutti” jest częścią kosmicznego braterstwa promowanego przez „Laudato si’ „. Wołanie ziemi jest nierozerwalnie związane z wołaniem cierpiącej ludzkości, ubogich, i może być usłyszane jedynie poprzez koncepcję braterstwa, która zakłada jedność w różnorodności.

    Oprócz artykułów koncentrujących się na teologiczno-moralnych implikacjach magisterium papieża Franciszka, czytelnik znajdzie drugą część wykładu Mathiasa Nebela na temat polisemii i spójności interpretacyjnej pojęcia „dobra wspólnego” w nauce społecznej Kościoła oraz refleksję Jamesa Keenana SJ na temat historii i zmian w etyce teologicznej, znajdując kilka interesujących bodźców etycznych w pierwszej fazie chrześcijaństwa.

    W numerze zamieszczono również wiele innych artykułów, które przedstawiają niektóre istotne konferencje i inicjatywy, które miały miejsce w Alphonsianie i w innych miejscach (webinaria, okrągłe stoły, konferencje, prezentacje książek), nie wspominając o zwykłych recenzjach i raportach bibliograficznych.

    Na początku numeru znajduje się wspomnienie o dwóch cenionych profesorach Akademii Alfonsjańskiej, którzy zostali powołani do Domu Ojca w 2023 roku: o. Sebastiano Viottim (1943-2023), byłym profesorze teologii moralnej społecznej, oraz o. Brianie V. Johnstone C.Ss.R. (1938-2023), który nauczał teologii moralnej fundamentalnej.

    Na zakończenie redakcja „Studia Moralia” wyraża radość z nominacji o. Alfonso Vincenzo Amarante C.Ss.R. na stanowisko Magnificencji Rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego i arcybiskupa tytularnego Sorres. W latach pełnienia funkcji prezesa Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej zawsze okazywał się bliski naszemu przeglądowi i świadomy potrzeby ważnych i znaczących publikacji. Życzymy mu wszystkiego najlepszego w owocnej posłudze, w służbie miłości i prawdy, jak wymownie wskazuje jego motto biskupie.

    Redakcja

    Papieska Akademia Alfonsjańska to Wyższy Instytut Teologii Moralnej należący do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, afiliowany do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Na uczelni można odbywać studia specjalistyczne z teologii moralnej na najwyższym światowym poziomie.

    WIĘCEJ: 70 lat Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie

    „Studia Moralia” to czasopismo naukowe Papieskiej Akademii Alfonsjańskiej będącej częścią Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Stanowi bogate źródło informacji dla tych, którzy chcą aktualizować swoją wiedzę w dziedzinie teologii moralnej.

    Wśród tematów poruszanych w czasopiśmie znajdują się wielokulturowość i pluralizm religijny, świeckość i konfrontacja z kulturą współczesną, pytania na temat godności osoby ludzkiej i znaczenia natury ludzkiej, bioetyka i sens życia, tożsamość chrześcijańska i przekaz wiary.

    Udostępnij