• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    „Jedna Wspólnota” na sierpień – modlitwa

    Modlitwa jest tematem przewodnim sierpniowego numeru materiału formacyjnego „Jedna Wspólnota”, wydawanego przez Centrum Duchowości Redemptorystowskiej w Rzymie. Nawiązuje on również do przeżywanego Roku Jubileuszowego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachęcamy do refleksji na ten ważny temat w trakcie upalnych wakacji.

     Oto fragmenty przygotowanego rozważania:

    Modlitwa jest przede wszystkim darem miłosiernego Boga, który traktuje nas jak przyjaciół, zanim my sami jesteśmy w stanie coś zrobić, aby na to zasłużyć. Oddaje się On do naszej dyspozycji, gotów jest tracić swój bezcenny czas, aby wyjść naprzeciw naszym potrzebom, także naszym kaprysom, słuchać naszych narzekań i wylewania naszych goryczy. Modlitwa nie ogranicza się do rozmowy z Bogiem; jest ona także milczeniem, aby usłyszeć Jego głos.

    Wystarczy zatrzymać się przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, spojrzeć w Jej oczy i dać się przyciągnąć Jej spojrzeniu. Jest to spojrzenie, które wzbudza zaufanie potrzebne do wyrażania swoich uczuć, zarówno radosnych jak i zatroskanych. Zaprasza do prośby o pomoc i opiekę. Przed tym obrazem dokonuje się to, co miało miejsce wówczas, gdy Jezus przechodził przed trędowatymi. Mimo, że nie wolno im było zbliżyć się do ludzi zdrowych, postać Mistrza przyciągała ich, jak źródło przyciąga spragnionego. Wiedzieli, że On ich nie odrzuci, że spojrzy na nich z zaufaniem, przyjdzie, aby ich dotknąć i uleczyć. Coś podobnego dzieje się przed Ikoną. Powstaje klimat wolności niezbędny do zaistnienia szczerej modlitwy.

    Redemptoryści, od początku istnienia Zgromadzenia, poświęcają część swojego życia na kontemplację tajemnic zbawienia. Jako ludzie, których styl życia zawsze naznaczony był ofiarnością i poświęceniem w posłudze potrzebującym, czerpali siłę i wielkoduszność w ciszy domu, w kontakcie z Bogiem, przekształcając swój pokój w oratorium. Studium, będące przygotowaniem do przepowiadania, dokonywało się w dialogu z Jezusem Chrystusem, nauczycielem i osobistym przyjacielem.

    Dla redemptorystów najczęstszymi formami modlitwy są: medytacja, Eucharystia i nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa, Różaniec oraz różne nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Wywodzą się one od Założyciela, św. Alfonsa Liguoriego, który praktykował je z wielką żarliwością, propagował i głosił. Pisał książki, które miały ułatwić ich praktykowanie i zalecał je jako środek pomagający wytrwać w przyjaźni z Bogiem. Wśród napisanych przez siebie książek, św. Alfons za najbardziej pomocne do osiągnięcia zbawienia uważał dziełko „Modlitwa – środek zbawienia”. On sam powiedział o nim: „Gdybym mógł, wydrukowałbym tyle egzemplarzy, ilu jest chrześcijan na świecie i każdemu dałbym do ręki jeden”.

    Sposoby praktykowania modlitwy wspólnotowej ewoluowały pozytywnie i zostały ubogacone dzięki dzieleniu się doświadczeniami Ewangelii ze strony współbraci, a także dzięki kontaktom z innymi zgromadzeniami zakonnymi. Różnorodne praktyki wspólnej modlitwy, które stopniowo zajmują miejsce tych bardziej tradycyjnych, wstrzykują nowe życie i nie tylko udoskonalają naszą modlitwę osobistą i wspólnotową, ale pomagają także w jej celebrowaniu razem z wiernymi, którym posługujemy.

    ***********

    Materiał formacyjny „Jedna wspólnota” ukazuje się co miesiąc w obecnym roku, który w Zgromadzeniu Redemptorystów poświęcony jest tematowi konsekracji w ramach Roku Życia Konsekrowanego i specjalnego Roku Jubileuszowego z okazji 150 rocznicy przekazania redemptorystom ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

    Zgodnie z zaleceniem o. Generała Michaela Brehla proponowane materiały winny być wykorzystywane w ramach formacji ciągłej podczas dni skupienia, spotkań wspólnotowych oraz w osobistej refleksji.

    Zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem formacyjnym na sierpień, który znajduje się w załączonym poniżej pliku.

    Plik w formacie docx:

    Plik w formacie pdf:

    Udostępnij