Akademia Alfonsjańska w Rzymie zainaugurowała rok akademicki
(Rzym) We wtorek 19 października 2021 r. Akademia Alfonsjańska, wyższy instytut teologii moralnej należący do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, afiliowany do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, zainaugurowała nowy rok akademicki.
Pierwszą częścią była celebracja w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy wotywnej do Ducha Świętego przewodniczył kard. José Tolentino Calaça de Mendonça, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego.
W homilii ks. kardynał skomentował fragment Dziejów Apostolskich o Zesłaniu Ducha Świętego dniu Pięćdziesiątnicy. Podkreślił, że głosiciel Ewangelii nie ucisza rozmówcy doskonałymi odpowiedziami, ale umie zadać właściwe pytania osobom, które są przed nim. Sam Jezus zadawał wiele pytań w trakcie swojej misji. Czy pozwalamy naszym duszom przyjąć z drżeniem ciężar pytań stawianych przez Pana, podtrzymywanych przez pocieszającą moc Ducha Prawdy? Na zakończenie uroczystości prezes akademii o. Alfonso Amarante CSsR podziękował obecnym i wspomniał tych, których Bóg powołał do siebie w tych miesiącach, również z powodu pandemii.
WIĘCEJ: Akademia Alfonsjańska: seminarium nt. adhortacji „Amoris letitia”
Następnie wspólnota akademicka przeniosła się do sąsiedniej Auli Magna Akademii Alfonsjańskiej, gdzie Moderator Generalny, o. Michael Brehl CSsR przedstawił w trzech punktach wyzwania, które papież Franciszek wskazał w liście do Akademii i do redemptorystów w 150. rocznicę ogłoszenia św. Alfonsa Doktorem Kościoła: słuchać rzeczywistości, formować dojrzałe sumienia, promować dialog międzykulturowy.
Kard. Tolentino Calaça de Mendonça wygłosił wykład zatytułowany: „Boska komedia Dantego jako pedagogika spojrzenia”.
Wymiary przemierzane przez Dantego w „Boskiej komedii” i opisane w wielu pieśniach reprezentują moralną i duchową drogę nauki widzenia. Na etapie piekielnym spojrzenie rekonstruuje relację z obiektem. Widzenie to ciężka praca; jest to zadanie, którego trzeba się nauczyć. Nie wystarczy bierne spojrzenie, potrzebny jest właściwy kierunek i niezbędne światło. Nie możesz widzieć sam: potrzebujesz przewodnika, aby odzyskać wzrok. Tylko ci, którzy pozwalają sobie na pomoc, tak jak Dante z Wergiliuszem, mogą wyjść „znowu zobaczyć gwiazdy”.
W czyśćcu właściwa relacja z innymi oczyszcza patologie widzenia. Złem jest zerwanie komunii z innymi i z Bogiem oraz absolutyzacja samego siebie. Poleganie na oczach innych staje się jedynym sposobem na uzdrowienie.
W raju widzenie znajduje swoje spełnienie jako relacja miłości. Wergiliusz w raju rezygnuje ze swojej roli przewodnika Beatrycze. Inteligencja jest niewystarczająca, aby zobaczyć; to miłość regeneruje spojrzenie Dantego, pozwalając mu w pełni objąć dobro. Dante jest prowadzony przez Chrystusa poprzez dalsze pośrednictwo św. Bernarda i Maryi Panny: jest to konieczne, ponieważ widzenie nie jest posiadaniem, ale wzajemnością, opcją wolności, komunii.
Ks. kardynał przypomniał członkom społeczności akademickiej, że uniwersytet to miejsce, w którym buduje się wizję, w której ludzie uczą się porzucania sztucznych wizji na rzecz nowych, wolnych i radosnych, bo rodzi się z miłości i rodzi miłość.
Na zakończenie uroczystości prezes akademii o prof. Alfonso V. Amarante CSsR przedstawił sprawozdanie za rok akademicki 2020-2021. Prof. Amarante przypomniał kilka szczególnie ważnych wydarzeń, takich jak webinarium „Wszycy braćmi” 29 października 2019 r., doktorat honoris causa dla kard. Waltera Kaspera 20 listopada 2020 r., sympozjum 23 marca 2021 r., w 150 rocznicę ogłoszenia św. Alfonsa doktorem Kościoła.
WIĘCEJ: Wywiad z papieżem Franciszkiem: Życie moralne jest edukacją dla człowieka, a nie retoryką schematów
Przedstawił także nowych profesorów i podziękował emerytom za ich pracę. Zidentyfikował rownież cztery wyzwania rozpoczynającego się roku akademickiego: formowanie nowych profesorów zgodnie z Bożym sercem i zdolnych do słuchania, rewizja regulaminu Akademii, implementacjz zmian w relacjach między urzędami, dbałość o ubobch i opuszczonych, zgodnie prośbą papieża Franciszka i z duchowością św. Alfonsa.
Jako ostatni zabrał głos Rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, prof. Vincenzo Buonomo. Podkreślił znaczenie tego, co wcześniej powiedział kard. de Mendonça o potrzebie stworzenia wizji zdolnej do wcielenia w różne sposoby ujmowania wiedzy i nauki. Przypomniał, że autonomia Akademii, jako instytutu „ad instar facultatis”, była bardzo pożądana przez papieża Franciszka.
Wraz z tradycyjnym uderzeniem w dzwon przez prof. Amarante oficjalnie rozpoczął się rok akademicki 2021/22. Sekretarz generalna dr Danielle Gros, która moderowała wydarzenie, pożegnała uczestników i życzyła wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom powodzenia w ich pracy. Razem z nią życzymy wszystkim owocnego roku akademickiego.
Akademia Alfonsjańska to Wyższy Instytut Teologii Moralnej należący do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, afiliowany do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Na uczelni można odbywać studia specjalistyczne z teologii moralnej na najwyższym światowym poziomie.
Claudio Baldini, Rzym
Strona internetowa Akademii Alfonsjańskiej
Studia Moralia – naukowy przegląd teologiczny Akademii Alfonsjańskiej, półrocznik
za: cssr.news