For World – film „Misjonarz”
W ramach kolejnego odcinka projektu redemptorystowskiego „For World” przypominamy film dokumentalny pt. „Misjonarz”, poświęcony życiu i działalności czcigodnego sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego, redemptorysty. Dokument przedstawia nie tylko jego życie, ale także miłość do Kościoła, Zgromadzenia i Ojczyzny.
Sługa Boży o. Bernard Łubieński (1846-1933) był wybitnym misjonarzem i rekolekcjonistą. Przez swoją pracę apostolską przyczynił się do odrodzenia religijno-moralnego społeczeństwa polskiego. Szerzył kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przyczyniając się do sprowadzenia ponad siedemdziesięciu wiernych kopii ikony Matki Bożej, czczonej pod tym wezwaniem w Rzymie. Nazywa się go czasem orędownikiem nowej ewangelizacji. Zapraszamy do poznania historii tego niezwykłego misjonarza redemptorysty.
Jednym z motywów powstania filmu było pragnienie przyczynienia się do wzmocnienia procesu beatyfikacyjnego o. Łubieńskiego. – Pragnęlibyśmy bardzo, aby nasz skromny film był nie tylko hołdem oddanym temu wielkiemu misjonarzowi-redemptoryście, ale także by choć trochę przyczynił się do rozszerzenia jego kultu i wyproszenia u Boga za jego wstawiennictwem cudu, który będzie ostateczną pieczęcią świętości, złożoną na księdze jego pięknego życia – podkreślał o. Maciej Sadowski CSsR.
Autorami filmu są o. dr Maciej Sadowski, redemptorysta, oraz Dariusz Walusiak z Krakowa. Zdjęcia do dokumentu były kręcone w miejscach, gdzie żył i pracował o. Łubieński, w Polsce, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. – W filmie, który nosi tytuł „Misjonarz”, chcieliśmy nie tylko wędrować po śladach sługi Bożego, ale pokazać, jak łączył miłość Kościoła z miłością Ojczyzny – powiedział D. Walusiak. – O. Bernard i jego współbracia głosząc misje w trzech zaborach budzili sumienia tysięcy ludzi. Uważam, że i dzisiaj jesteśmy w podobnej sytuacji, kiedy dla uratowania naszej tożsamości potrzebujemy odrodzenia wiary – dodał reżyser.
O. Maciej Sadowski podkreślił, że sługa Boży o. Bernard Łubieński był charyzmatyczną postacią, która pociągała tłumy swym autentycznym świadectwem wiary i mądrym umiłowaniem Ojczyzny. – O. Bernard pozostawił po sobie tysiące stron wspomnień, zapisków, listów i szkiców kazań misyjnych. Jednak wiemy dobrze, że aby poznać historię życia człowieka, a szczególnie świętego, trzeba nie tylko przeczytać jego spuściznę pisarską, ale też niejako namacalnie dotknąć miejsc, których on dotykał i uklęknąć w kościołach przed ikonami, przed którymi i on klękał. To stąpanie po jego śladach w Polsce, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie dla całej naszej ekipy filmowej było niezwykłą przygodą odkrywania na nowo jego szlachetnej, choć przez lata zgarbionej chorobą, postaci – dzielił się doświadczeniami przy tworzeniu filmu o. Maciej Sadowski.
Ojciec Bernard Łubieński zmarł w opinii świętości 10 września 1933 roku. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1961 r. pod przewodnictwem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1982 r. doczesne szczątki o. Łubieńskiego zostały przeniesione z Cmentarza Wolskiego do kościoła św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49. W marcu 2018 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót. Do ukończenia procesu konieczne jest stwierdzenie przynajmniej jednego cudu uczynionego przez Boga za wstawiennictwem o. Bernarda. O ten cud redemptoryści modlą się każdego 10. dnia miesiąca w kościołach i wspólnotach, w których pracują. Zachęcamy wszystkich do właczenia się w tę modlitwę.