Homo Dei: Sandały Jezusa [NOWOŚĆ]
Wydawnictwo Redemptorystów Homo Dei prezentuje nową książkę: „Sandały Jezusa”, autorstwa o. Józefa Grzywacza CSsR. Książka ukazuje się w 100-lecie nabożeństwa nowenny do MB Nieustającej Pomocy.
WIĘCEJ: Strona wydawnictwa Homo Dei i sklep internetowy
WIĘCEJ: 100-lecie Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – list O. Prowincjała
WIĘCEJ: 100-lecie Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy (art. o. Józefa Grzywacza CSsR)
Książka uczy przede wszystkim zauważenia pewnego detalu słynnej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który na pierwszy rzut oka wydaje się mało znaczący: spadającego sandałka Jezusa. Autor otwiera bogate drogi interpretacji tego szczegółu, podając jego drobiazgowe i wieloaspektowe wyjaśnienia. Prowadzi go to jednak dalej, do wniosków, które mają konkretne przełożenie na nasze chrześcijańskie życie
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy nie tylko daje nam coś do zrozumienia i czegoś nas uczy, ale przede wszystkim wzywa wszystkich patrzących na nią do konkretnych zachowań oraz odważnego opowiedzenia się za uniwersalnymi i ważnymi w ludzkim życiu wartościami, które swoje źródło mają w postawie Matki Bożej i Jej Syna.
Spis treści
Słowo Prowincjała
Przedmowa
Słowo autora
Uwagi wstępne
1. Psychologia postaci (gestaltyzm)
2. Metoda Erwina Panofsky’ego
I. Znaczenie sandała w Starym Testamencie
1. Poszanowanie sacrum
2. Inwazja zbrojna i symbol żałoby
3. Boża opieka
4. Symbol niesprawiedliwości
5. Symbol piękna
II. Niektóre interpretacje spadającego sandała
1. Naturalne zachowanie dziecka
2. Pokora Jana Chrzciciela oraz godność Maryi
3. Ujawnienie intymności
4. Jezus, prawdziwy człowiek. Krańcowe ubóstwo
5. Nowe Przymierze
6. Prawdziwy (zraniony) Mesjasz
7. Prawo lewiratu – Kościół jako oblubienica
8. Pobożność maryjna. Nitka miłosierdzia
9. Ostatnia Wieczerza. Obietnica dla nieba
10. Sandały misyjne. Misja wspólnoty
III. Refleksje… i zobowiązania
1. Stopy i sandały
2. Świadkowie „rąk i stóp” Zmartwychwstałego
3. Co przedstawiają sandały Jezusa
4. Ale czy wciąż są tacy, którzy chcą używać sandałów Jezusa?
5. Sandały, które na mnie czekają
IV. Dodatki użyteczne
1. Po co boso?
2. Podologia i refleksologia stóp
3. Warto wiedzieć
4. Monosandalizm – „jednobuci”
5. Sandały (buty) i stopy w Piśmie Świętym
6. Myśli o ikonie
7. Po co komu ikona?
8. Magnificat a ikona Nieustającej Pomocy
9. Różaniec Nieustającej Pomocy i Różaniec Magnificat
10. Uwagi końcowe
Aneks
Historia nieustannej nowenny
1. Cudowna i sławna ikona
2. Bractwa – zorganizowani czciciele
3. Przygotowania do święta
4. Nieustanna nowenna w Polsce
Sandał nadziei…
Nota o autorze …
Kilka słów o publikacji o. Józefa Grzywacza
WIĘCEJ: Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy
* * *
Sandały Jezusa. Kilka słów o publikacji
W dzisiejszej rzeczywistości człowiek bywa bardzo zabiegany, zbytnio zatroskany o różnorakie przyziemne sprawy i … zazwyczaj nieuważny. Gdzieś gubimy wewnętrzny spokój i niepostrzeżenie tracimy równowagę ducha; powoli zanika nasza uwaga, zmniejsza się wrażliwość i oddala od nas spostrzegawczość.
Wielu pięknych rzeczy wokół nas, jak chociażby urokliwych krajobrazów, po prostu nie zauważamy, bo ciągle gdzieś biegniemy, śpieszymy się i nie mamy czasu chociażby na moment się zatrzymać w tym szalonym tempie umykających nam bezpowrotnie dni.
Gdy patrzymy na jakieś dzieło sztuki, o ile jeszcze zdołamy znaleźć małą wolną chwilę i poświęcić ją na tęwartościową czynność, na ogół obrzucamy spojrzeniem całość, na krótko spoglądamy w jego stronę i …najczęściej pędzimy dalej. Niepotrafimy dłużej się zatrzymać i wnikliwie przeanalizować tego, co widzimy; nie jesteśmy w stanie dać sobie chociaż odrobiny czasu, aby osobiste emocje dojrzały i naszewrażenia po prostu mogły dojść do głosu. A co dopiero mówić o dostrzeganiu jakichś szczegółów dzieła, zktórym mamy możliwość obcować.
W tym kontekście niezwykle cenna jest publikacja pt. „Sandały Jezusa. Interpretacje spadającego sandała, rzemyka i odkrytej stopy Jezusa, w ikonie Matki Bożej NieustającejPomocy” O. Józefa Grzywacza, redemptorysty. Książka ta uczy przede wszystkim zauważenia takiego detalu świętego obrazu, który na pierwszy rzut oka albo jest wręcz niewidoczny, albo wydaje się nam po prostu mało znaczący.
Autor na tym jednak nie poprzestaje; idąc w swoich rozważaniach dalej, otwieranam bogate drogi interpretacji tego szczegółu ikony, jakim jest sandał spadającyz nogi małego Jezusa. I na tym jeszcze nie koniec; drobiazgowe i wieloaspektowe wyjaśnienie jednego z elementów słynnego obrazu Matki Bożejprowadzi Autora do daleko idących wniosków, które mają konkretne przełożeniena nasze chrześcijańskie życie.
Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy nie tylko daje nam coś do zrozumienia i czegoś nas uczy, ale przede wszystkimwzywa wszystkich patrzących na niego do konkretnych zachowań oraz odważnego opowiedzenia się za uniwersalnymi i ważnymi w ludzkim życiu wartościami, mającymi, co oczywiste, swe źródło w postawie Matki Bożej i Jej Syna.
W książce odnaleźć możemy liczne odniesienia do tekstów biblijnych. Jest to bardzo duży walor tej publikacji, ponieważ – jak zwykł mówić św.Hieronim – „nieznajomość Pisma Świętego to nieznajomość Chrystusa”.
Uważny czytelnik odnajdzie tu także ciekawostki z historii sztuki, szczególnie z dziedziny malarstwa i pisania ikon, co czyni publikację jeszcze bardziej ciekawą i inspirującą do twórczych przemyśleń.
W lekturze spotykamy również interesujące elementy wiedzy medycznej, a przede wszystkim skrupulatny anatomiczny opis budowy ludzkiej stopy. Poznając tę książkę, możemy niewątpliwie wzbogacić swoją wiedzę antropologiczną. Zaletą publikacji jest prosty, klarowny i konkretny język, a także krótkie, komunikatywne zdania, które ułatwiają odbiór i zrozumienie jej treści. Pomagają również w pogłębionej interpretacji malarskiej wizji Madonny z Dzieciątkiem.
Jest to bez wątpienia pozycja książkowa warta poznania i przemyślenia. Gorąco zachęcam do jej przeczytania!
Anna Piątek,Tuchów 2022