• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II poświęcony

    Ks. kard. Zenon Grocholewski dokonał 18 maja 2016 r. poświęcenia kościoła pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. „Wybudowanie tej świątyni jest kontynuacją poprzednich szlachetnych dzieł, powstałych w Toruniu, dzieł godnych podziwu i najwyższego uznania” – podkreślił w homilii były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

    Eucharystię pod przewodnictwem ks. kard. Zenona Grocholewskiego, specjalnego wysłannika Ojca św. Franciszka na to wydarzenie, poprzedziła uroczysta procesja dziejów. Osoby w strojach z czasów historycznych ubogaciły czas wspólnej modlitwy i radosnego oczekiwania na Mszę św. Licznie przybyli przedstawiciele Kościoła m.in. ks. kard. Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce, ks. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański, ks. bp Andrzej Suski – ordynariusz toruński, ks. abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski czy ks. abp Marek Jędraszewski – zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

    Msza św. rozpoczęła się od odczytania listu papieża Franciszka skierowanego do ks. kard. Zenona Grocholewskiego ws. poświęcenia toruńskiej świątyni. WIĘCEJ

    W homilii były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego podkreślił, że wybudowanie kościoła pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II „jest kontynuacją poprzednich szlachetnych dzieł, powstałych w Toruniu, dzieł godnych podziwu i najwyższego uznania”. WIĘCEJ

    Są one (red. dzieła powstałe wokół Radia Maryja) wszystkie owocem miłości ogromnej rzeszy Polaków z kraju i rozsianych w różnych częściach świata; są owocem ich miłości do Pana Boga, do Kościoła, do Ojczyzny, do prawdy, do dobra. Ta miłość skłaniała i skłania nas – nas, bo ja też czuję się zaszczycony przynależnością do tej wielkiej Rodziny Radia Maryja – do wspierania tych dzieł modlitwą i ofiarnością. Toteż wyrazy mojego uznania rozciągają się na wszystkich ludzi tworzących wspólnymi siłami te szlachetne inicjatywy – zaznaczył ks. kard. Zenon Grocholewski.

    Wyrazy szczególnej wdzięczności były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego skierował pod adresem ojców redemptorystów i o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja.

    O. Tadeusz Rydzyk nie zraził się trudnościami, a zwłaszcza tyloma atakami zmierzającymi do tego, by powstrzymać, zniszczyć te dobre dzieła, sprawić, by ich głos nie docierał do polskich rodzin, do polskich umysłów i polskich serc; Ojciec Tadeusz opierał się odważnie tym atakom, podejmowanym – o zgrozo! – ze strony tych, którzy chcieli i chcą uczyć demokracji i wolności mediów – wskazywał specjalny wysłannik Ojca św. Franciszka.

    Ksiądz Kardynał, tłumacząc znaczenie nazwy konsekrowanej świątyni (pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II), zwrócił szczególną uwagę na przymiotnik „nowej”. Podkreśla on wymiar aktualności i dynamizmu misyjnego tej nazwy – zauważył.

    W Nowej Ewangelizacji chodzi głównie o to, jak wielokrotnie podkreślił św. Jan Paweł II, by Ewangelia była głoszona z nową gorliwością, z nowym zapałem, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu, dostosowanych do konkretnych potrzeb i warunków. To zadanie podjęli w Polsce odważnie i zdecydowanie ojcowie redemptoryści poprzez swe rozliczne inicjatywy – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

    Na zakończenie Eucharystii głos zabrał naoczny świadek pontyfikatu św. Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski podkreślił, że pamięć o Janie Pawle II jest nie tylko naszą powinnością, ale również przywilejem. WIĘCEJ

    Ojciec Święty zostawił nam przejrzyste świadectwo głębokiego życia duchowego, umiłowania Boga i wszystkich Jego spraw. Zostawił Kościołowi niezwykłe dziedzictwo nauczania, przykład ofiarnej służby i gorliwości apostolskiej. To wszystko wpisane jest w jego świętość, to wszystko uznał cały świat, a świątynia toruńska będzie o tym codziennie przypominać, podobnie jak czyni to Radio Maryja, Telewizja Trwam, za co wielu rodaków dziękuje serdecznie Bogu – akcentował ks. kard. Stanisław Dziwisz.

    Następnie list ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, odczytał ks. bp Artur Miziński. WIĘCEJ

    Wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w budowę świątyni wyraził o. Tadeusz Rydzyk CSsR. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników toruńskich obchodów odczytał minister Adam Kwiatkowski. WIĘCEJ

    Myślę, że ten nowy, piękny kościół, wzniesiony staraniem ojców redemptorystów i dzięki ofiarności społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie, konsekrowany w rocznicę urodzin Papieża Polaka i stanowiący wotum wdzięczności za jego pontyfikat, będzie nie tylko pomnikiem jego samego. W pewnym sensie będzie to również pomnik naszej kultury — polskości opartej na szacunku dla osoby ludzkiej i umiłowaniu wolności, na wartościach ewangelicznych i patriotyzmie. Pomnik kultury, która dała światu Jana Pawła II” – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy.

    Za wsparcie i modlitwę Rodzinie Radia Maryja podziękowała premier Beata Szydło. W obchodach uczestniczyli także ministrowie polskiego rządu oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości dr Jarosław Kaczyński. Do Torunia licznie przybyli pielgrzymi z całej Polski. Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę kulturalną. Na scenie wystąpili o. Mariusz Małkiński OSPPE, Maciej Wróblewski i Eleni.

    Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

    za: RIRM, fot. flickr.com/photos/episkopatnews

    WIĘCEJ: Słowo powitania o. Janusza Soka CSsR, Przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów  

    Wszystkie pozostałe informacje na ten temat, filmy i zdjęcia na portalu Radia Maryja

    Udostępnij