• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    120. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej (1904-2024)

    2 października 2024 r. przypada 120 rocznica konacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej przez abpa Leona Wałęgę. Z okazji rocznicy przypominamy fragment listu pasterskiego przygotowującego wiernych na pierwszą koronację, koronami papieskimi w diecezji, jak pisał abp Leon Wałęga: „Wszak to pierwszy i najsławniejszy obraz w naszej diecezji”.

    (…) Oto niedawno nadeszło z Rzymu pozwolenie na uroczyste ukoronowanie cudownego obrazu Matki Boskiej w Tuchowie. — Dnia 2. października bieżącego roku, w Uroczystość Matki Boskiej Różańcowej, będę miał szczęście własnemi rękami ukoronować ten obraz, do którego jeszcze jako dziecko odprawiałem pielgrzymki a później jako biskup niejednokrotnie udawałem się w różnych potrzebach i trudnościach.

    Wiecie dobrze wszyscy, jak rzadko się trafiają podobne uroczystości; wyjątkowo w roku bieżącym, poświęconym w szczególniejszy sposób Matce Boskiej, aż dwie takie wypadły uroczystości w kraju naszym tj. w Dzikowie i w Tuchowie, z których druga tak blisko nas obchodzi. – Radbym, Najmilsi moi, by ten dzień przemienił się dla nas w uroczystość dyecezalną. Wszak to pierwszy i najsławniejszy obraz cudowny w naszej dyecezyi.

    Od wieków odbywały się tam pielgrzymki; w ciągu ostatnich kilku stuleci zdziałał Pan Bóg przez przyczynę Najśw. Maryi Panny Tuchowskiej wiele cudów, które dostatecznie stwierdzone zapisały kroniki tamtejszego kościoła – a z ostatnich lat kilka nowych cudów stwierdziła ponad wszelką wątpliwość osobna komisya. Najlepszym jednak dowodem, jak Najświętsza Panna Marya chętnie wysłuchuje próśb tam do Niej zanoszonych, to te liczne pielgrzymki, jakie co roku dążą do Tuchowa, a wszyscy spieszą tam z ufnością.

    Pielgrzymki te stały się jeszcze liczniejsze, odkąd oo. Redemptoryści objęli opiekę i straż tego obrazu świętego; w bieżącym roku, jak sam tego byłem świadkiem, liczba pielgrzymów dochodziła do 30 000. Słusznie tedy powiedzieć można, że to pierwszorzędny tron Najśw. Maryi Panny w naszej dyecezyi, a stąd naszym obowiązkiem jest, byśmy uznali w niej Królowę naszej dyecezyi i złożyli jej hołd, abyśmy jako wierni poddani znaleźli się u stóp tej Królowej w chwili Jej uroczystej koronacyi.

    Wkładając na głowę Maryi i Jej Boskiego Synaczka korony, oddam Matce Najświętszej w opiekę całą moję owczarnię i imieniem wszystkich złożę Jej hołd poddaństwa; radbym więc mieć jak najwięcej uczestników i świadków tego uroczystego aktu. (…) Równocześnie wzywam Was najmilsi, abyście podziękowali Panu Bogu za to szczęście, jakie spotyka Pasterza Waszego. Jeżeli mi Pan Bóg pozwoli doczekać tej uroczystości, będzie to chyba najpiękniejszy dzień w mojem życiu; dzień ten wynagrodzi mi sowicie wszystkie przykrości i trudy, wzmocni mą ufność i doda otuchy że jakkolwiek niegodny po tylu łaskach nadzwyczajnych znajdę miłosierdzie u Tronu Boga. (…)

    W Tarnowie, dnia 18go sierpnia 1904.

    † LEON Biskup.

    (w tekście zachowano pisownię oryginalną)

    Udostępnij