Przełożony Generalny na Światowy Dzień Misyjny 2021
Przesłanie Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, o. Michaela Brehla CSsR na Światowy Dzień Misyjny 2021
„Nie możemy nie mówić o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” (Dz 4,20)
Drodzy Współbracia, Siostry i Członkowie Rodziny Redemptorystowskiej,
W tę niedzielę 24 października 2021 r. cały Lud Boży obchodzi Światowy Dzień Misyjny. W tym roku papież Franciszek zaprasza nas do refleksji nad naszym doświadczeniem spotkania z Jezusem, naszym Odkupicielem – „nad tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” – abyśmy mogli radośniej i aktywniej uczestniczyć w misji Kościoła. Jak przypomina nam Ojciec Święty w swoim orędziu: „Nikt nie jest wykluczony, nikt nie musi czuć się oddalony lub odsunięty od tej współczującej miłości”.
Tegoroczny temat i główny cel wzywają do przyswojenia sobie słów „Evangelii gaudium”: Radość Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. Z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość. W tej adhortacji pragnę zwrócić się do wiernych chrześcijan, aby zaprosić ich do nowego etapu ewangelizacji naznaczonego ową radością i aby ukazać drogi Kościoła najbliższych latach. (EG 1).
Obyśmy wszyscy z radością przyjęli to zaproszenie, by świadczyć o radości spotkania z Jezusem, naszym Odkupicielem w dzisiejszym poranionym świecie!
Nasz świat jest głęboko zraniony. Dziś jest to bardziej wyraźne niż kiedykolwiek. Pandemia Covid-19 nadal zagraża życiu, zdrowiu, a nawet źródłom utrzymania tak wielu zagrożonych osób i ich rodzin. Kryzys klimatyczny i katastrofy ekologiczne wskazują na rany, jakie ludzkość zadała naszemu wspólnemu domowi. W wielu krajach kryzysy polityczne i humanitarne przeradzają się w przemoc. Ten zraniony świat jest tak umiłowany przez Boga, że posyła swego Syna jako naszego Odkupiciela. Taki świat jest naszym wspólnym domem, w którym jesteśmy wezwani, by świadczyć o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy.
W służbie tej misji nadziei papież Franciszek zainaugurował „drogę synodalną” komunii, uczestnictwa i misji – 10 października br. w bazylice św. Piotra w Rzymie. W miniony weekend każdy biskup zainaugurował tę podróż w swoim lokalnym Kościele. Biskupi i świeccy, księża i zakonnicy, młodzi i starsi, wspólnie będziemy kroczyć tą synodalną drogą przez następne dwa lata, aż do zgromadzenia Synodu Biskupów w Rzymie w październiku 2023 roku.
Papież Franciszek w szczególności poprosił, aby wszyscy zakonnicy – kapłani, bracia i siostry, wraz ze świeckimi współpracownikami – uczestniczyli w drodze synodalnej w swoich Kościołach lokalnych. Zarządy Generalne zgromadzeń międzynarodowych, takich jak Redemptoryści, będą również uczestniczyć wraz z innymi Zarządami Generalnymi – męskimi i żeńskimi – w przygotowaniu naszego wkładu w synod. Zapraszam Was wszystkich do wzięcia udziału w tej drodze w parafii, diecezji i wspólnocie, w której mieszkacie.
Niech Duch Święty prowadzi nas i oświeca, gdy kontynuujemy podążanie własną „drogą synodalną” w kierunku naszej XXVI Kapituły Generalnej. Idziemy razem w towarzystwie Maryi, naszej Nieustającej Pomocy, razem ze św. Alfonsem i wszystkimi naszymi Świętymi Współbraćmi.
w Chrystusie naszym Odkupicielu,
o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny