Nowy numer kwartalnika Homo Dei
Ukazał się nowu numer kwartlanika Homo Dei, przeglądu teologiczno-duszpasterskiego wydawanego przez Wydawnictwo Redemptorystów Homo Dei od 1932 r.
Strona internetowa Kwartalnika i Wydawnictwa Homo Dei: homodei.pl
W numerze 2/2016 m.in.:
Ks. Robert Skrzypczak
Człowiek i świat pod czułym spojrzeniem Boga. Teologiczna lektura encykliki papieża Franciszka Laudato si’
Jest to krótka, ale wnikliwa analiza ostatniej encykliki papieża Franciszka. Autor artykułu przedstawia różne jej wątki, zbiegające się wszystkie w centralnym pojęciu „nawrócenia ekologicznego”, do którego są wezwani wszyscy ludzie, aby Ziemia, nasz wspólny dom, mogła przetrwać. Jeśli takie nawrócenie nastąpi, staniemy się kontynuatorami Bożego dzieła stworzenia, na którego zakończenie Bóg pobłogosławił cały świat. Do takiego błogosławienia świata powołana jest bowiem cała ludzkość.
Marek Fiałkowski OFMConv
Człowiek opiekunem stworzenia. Refleksje nad encykliką ekologiczną papieża Franciszka Laudato si’. W trosce o wspólny dom
Autor skupia się przede wszystkim na wymiarze teologicznym encykliki Laudato si’, twierdząc, że tylko taka perspektywa może nas uchronić przed jej błędnym odczytaniem – a z takim właśnie odczytaniem mieliśmy niekiedy do czynienia w świeckich mediach. Z tego punktu widzenia ta encyklika wydaje się znakomitym dopowiedzeniem (lub komentarzem) do tzw. Pieśni słonecznej św. Franciszka z Asyżu czy szerzej do jego duchowości.
Vimal Tirimanna CSsR
Rozwój oficjalnego katolickiego nauczania moralnego o małżeństwie w ciągu ostatnich 50 lat
Na przestrzeni ostatnich 50 lat – czyli począwszy od Soboru Watykańskiego II – w katolickiej nauce o małżeństwie nastąpiło wiele głębokich i ważnych zmian. Autor przedstawia je w skrócie, ukazując ich sens i znaczenie praktyczne; a przy tym ani nie potępia Tradycji za ujęcia, które dziś uważamy za błędne, ani nie ubolewa, że dokonało się odejście od starych koncepcji. Przeciwnie, uważa, że te zmiany są dowodem życia Kościoła, gdyż tylko żywy organizm może – i musi – się zmieniać.
Bogdan Giemza SDS
Co nowego dla duszpasterstwa w dokumencie finalnym synodu na temat rodziny?
Autor przedstawia krótką analizę i własną ocenę Relacji końcowej XIV Synodu Biskupów, poświęconego duszpasterstwu rodziny; ukazuje także polemiki toczące się na tym synodzie, gdyż rzucają one wiele światła na ten dokument – z jednej strony, jego zdaniem, ważny i pozytywny, z drugiej jednak kontrowersyjny ze względu na niejasność wielu jego fragmentów, co dopuszcza bardzo nawet różne interpretacje.
https://twitter.com/CSsR_PL/status/722463833118412800
Joanna Kalisty
Maryja a Mądrość Boża w ujęciu św. Ludwika M. Grigniona de Montfort
Autorka wykonała imponującą pracę, wynajdując w pismach św. Ludwika Grigniona de Montfort wszystkie fragmenty odnoszące się zarówno do Maryi, jak i do Mądrości Bożej oraz grupując je tematycznie. W ten sposób otrzymaliśmy mozaikę relacji Maryi i Mądrości Bożej. Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, temat tylko czysto teoretyczny („niebiański”), ponieważ w ujęciu Grigniona właśnie przede wszystkim Maryja przynosi człowiekowi Mądrość Bożą i prowadzi go do Niej.
Witold Hetnar CSsR
Katolicy a życie polityczne
Można odnieść wrażenie, że gorliwość, z jaką się w środowiskach kościelnych odpiera zarzuty „wtrącania się” duchownych w politykę, powoduje, że nie starcza już energii na rzetelną refleksję na temat uczestnictwa katolików świeckich w życiu politycznym. Zasady tego uczestnictwa, jakie przypomina Autor artykułu, odwołując się do dokumentów kościelnych począwszy od Soboru Watykańskiego II, tylko pozornie wydają się znane i oczywiste, gdyż ostatnie badania dowodzą alarmującego spadku wiedzy w dziedzinie katolickiej nauki społecznej – zarówno wśród świeckich, jak i duchownych.
Krzysztof Bieliński CSsR
Dobry nauczyciel dziś. To znaczy jaki?
Autor szkicuje obraz dobrego nauczyciela, opierając się na przykładzie i słowach Jezusa, a także – co może się wydawać zaskakujące, ale jest odkrywcze – na biblijnej postaci Nikodema. Na tym tle ukazuje niektóre słabości – a nawet wręcz patologie – polskiej edukacji i stawia postulaty twórczych zmian.
Każdy spowiednik potrzebuje swojego spowiednika
Rozmowa z Piotrem Jordanem Śliwińskim OFMCap
Spowiadamy wiernych świeckich, ale spowiadamy też i kapłanów – i sami również jako kapłani się spowiadamy. Jak powinien się kapłan spowiadać? To ważne pytanie, gdyż tylko dobry penitent może pomóc swojemu współbratu w kapłaństwie, gdy ten przychodzi do konfesjonału. W poniższym artykule dobrych rad kapłanom jako penitentom i jako spowiednikom kapłanów udziela jeden z najlepszych w Polsce znawców tej tematyki.
Vox episcoporum
Chrześcijaństwo niesie nam wolność w jej najgłębszym wymiarze
Rozmowa z J.E. ks. abpem Wojciechem Polakiem, prymasem Polski
Głównym (ale nie jedynym) tematem wywiadu z prymasem Polski jest jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Ksiądz prymas mówi o historycznym znaczeniu tego wydarzenia i o jego znaczeniu dla nas żyjących w XXI wieku i stojących wobec zadania nowej ewangelizacji. A także o X Zjeździe Gnieźnieńskim, na którym było wiele cennych refleksji na temat tego jubileuszu oraz miejsca chrześcijaństwa w dzisiejszej Europie.
Zagadnienia duszpasterskie
W trosce o kapłańską dojrzałość
Jak nie mówić i jak mówić o…
Ks. Andrzej Zwoliński
…o cyberseksie
W odpowiedzi na pytania duszpasterzy
Ks. Leszek Adamowicz
O nowym sposobie stwierdzenia nieważności małżeństwa
Marek Saj CssR
O wyższości oktawy Wielkanocy nad oktawą Narodzenia Pańskiego. Refleksja prawno-liturgiczna
Inicjatywy duszpasterskie, Oczami świeckich, Ambona polityczna, Pomoce homiletyczne, Recenzje i informacje