„Owocujący” – nowy numer biuletynu Rodzina Odkupiciela
Kończymy kolejny rok akademicki a wraz z nim rozważania o życiu w Kościele w biuletynie seminaryjnym Rodzina Odkupiciela. Pierwszy numer – „Zakorzenieni” – opisywał na różne sposoby początki zaangażowania się w życie Kościoła i osobistej relacji z Jezusem Chrystusem, naszym Panem i Zbawicielem. Kontynuowaliśmy rozważania o trwaniu w wierze i ciągłym powracaniu do pierwotnej gorliwości w drugim numerze – „Umocnieni”. Dla trzeciego numeru, 2/2024 (99), wybraliśmy hasło „Owocujący” – bo nasza wiara ma też przynosić owoce. Jakie to owoce? Dowiecie się sami po lekturze.
Na początku numeru znajdziecie świadectwa braci w formacji podstawowej, którzy są w drodze do… Brat Andrej Skokan, nowicjusz ze Słowacji, opisuje owoce swojego zaangażowania misyjnego w Kazachstanie, a kleryk Krystian Grabowski opowiada, jakie owoce przyniosła jego formacja w ruchu oazowym.
Nasza formacja – postulat, nowicjat i studentat – zmierza do bycia redemptorystą przez całe życie. Niecodziennym elementem swojego redemptorystowskiego powołania dzieli się o. Michał Reinke CSsR, proboszcz w Lubaszowej. Z okazji jubileuszu 30-lecia koronacji ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie odpowiedział na nasze pytania, jak to właściwie było z tą koronacją – o czym wie najlepiej, w końcu był wtedy proboszczem naszej krakowskiej parafii.
Świetnym dopełnieniem wywiadu jest kolejny artykuł, tym raz mówiący bezpośrednio o duchowości ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Teologię ikony przybliża o. Marek Kotyński CSsR. Dzięki niemu możemy jeszcze lepiej docenić ten cudowny wizerunek, który na każdym kroku towarzyszy większości katolików.
W Krakowie obchodzimy jubileusz 30-lecia koronacji ikony, ale tuchowskie sanktuarium nie pozostaje dłużne, bowiem w październiku przypada 120. rocznica koronacji wizerunku Matki Bożej Tuchowskiej. Pierwszych tuchowskich redemptorystów, którzy doprowadzili do koronacji, zdecydowanie możemy nazwać Bożymi szaleńcami, dlatego poświęciliśmy artykuł zarówno im, jak i samej tuchowskiej koronacji. Tę historię wspaniale przedstawia ks. Maciej Knapik, kapłan diecezji tarnowskiej.
Zazwyczaj w dziale Rodzina rodziny umieszczamy artykuły pisane przez członków rodzin, z którymi współpracujemy albo się przyjaźnimy. Tym razem zdecydowaliśmy się oddać głos innej rodzinie, niezwiązanej tak mocno z naszym seminarium. Łączy nas za to pewien święty redemptorysta. Jest to świadectwo, które 16 kwietnia 2024 roku trafiło do wspólnoty redemptorystów w Krakowie.
Wciąż przedstawiamy Wam wspólnoty działające z nami w programie Razem w misji. Swoim świadectwem podzieliły się przedstawicielki wspólnot Uczniów-Misjonarzy bł. Kaspra Stanggassingera z Grodna oraz Dzielne niewiasty z Krakowa.
Nie zabrakło również głosu Młodych, którzy swoim młodym rówieśnikom (i nie tylko) opowiedzieli o swoim przeżywaniu wiary. Zwieńczeniem artykułów były relacje z wydarzeń organizowanych przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Redemptorystów, kroniki wspólnot formacyjnych, a także cieszące się zawsze ogromnym zainteresowaniem fotokroniki.
Osoby pragnące prenumerować nasze czasopismo, prosimy o kontakt z redakcją pod numerem telefonu 12 260 97 00, mailowo: rodzina.odkupiciela@gmail.com lub drogą pocztową pod adresem: Redakcja Rodziny Odkupiciela, ul. Zamoyskiego 56, 30-523 Kraków.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej seminaryjnej strony https://wsd.redemptor.pl/rodzina-odkupiciela/, gdzie dodawane są archiwalne numery naszego biuletynu.
br. Tomasz Pasieka CSsR, redaktor naczelny Rodziny Odkupiciela.