Zakończyło się 7. „Dziękczynienie w Rodzinie”. W sobotę, 5 września pielgrzymi z całej Polski, ale też spoza granic naszej Ojczyzny dziękowali Bogu za dar Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych. Głównym punktem spotkania było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.
roczystym nieszporom, w trakcie których doszło do wmurowania kamienia węgielnego, przewodniczył ks. bp Andrzej Suski. W homilii skierowanej do wiernych ordynariusz diecezji toruńskiej wskazywał, że „kamień węgielny wskazuje nam na Chrystusa, a On wyznacza Kościołowi – swojej żywej świątyni – jedyny właściwy kierunek wzrostu”.
– Kamień został wyjęty z pierwszej bazyliki św. Piotra w Watykanie, zbudowanej za czasów Konstantyna w IV wieku. Będzie nam on przypominał o ciągłości tradycji chrześcijańskiej i naszej więzi ze Stolicą Piotrową w Rzymie, gdzie przez 29 lat urząd następcy św. Piotra pełnił nasz święty rodak Jan Paweł II. Kamień węgielny świątyni chrześcijańskiej woła i przypomina każdemu słowa psalmisty, że „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” – tłumaczył ks. bp Andrzej Suski.
Przypomnijmy, że kamień węgielny wmurowany pod budowę Świątyni pochodzi z pierwszych fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jest on darem ks. kard. Angelo Comastriego, uzyskanym dzięki staraniom ordynariusza diecezji toruńskiej.
W Świątyni znajdą się szczególne relikwie św. Jana Pawła II – ampułka z krwią i wyjątkowy obraz, który towarzyszył Papieżowi Polakowi przez cały jego pontyfikat.
– Jak dostaliśmy obraz Matki Bożej z kaplicy prywatnej Ojca Świętego, akurat zdarzyło się, że odwiedził nas w radiu ks. bp Andrzej Suski. Wykorzystałem to i mówię: „Mam coś, co chciałbym księdzu biskupowi pokazać”. Przynoszę, a ksiądz biskup był bardzo zaskoczony. Obraz podpisany był na aureoli Pana Jezusa: Jan Paweł II. Ten obraz z kaplicy prywatnej Ojca Świętego od początku był razem z Janem Pawłem II. Przed nim nasz Papież rozwiązywał problemy Kościoła, Polski i świata. Powiedziałem, więc: „Ekscelencjo, może byśmy kapliczkę wybudowali?”, na co ksiądz biskup odpowiedział: „Kapliczkę? Kościół!” – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.
O godz. 10.00 w Kaplicy Pamięci, znajdującej się w dolnej części Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, celebrowana była Msza św. Przewodniczył jej o. Grzegorz Moj CSsR.
– To pierwsza Msza św. w tym miejscu. Nie było tu jeszcze celebrowanej Eucharystii. Jesteśmy tym szczególnie poruszeni. Jest to miejsce poświęcone tym, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów – wskazywał o. Grzegorz Moj CSsR.