Trzech redemptorystów odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Trzech redemptorystów – ojcowie Jan Skórka, Stanisław Kuczek i Zbigniew Kotliński – zostali uhononorowani Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył wojewoda kujawsko-pomorski p. Mikołaj Bogdanowicz w piątek, 19 marca 2021 r. w czasie uroczystości 100-lecia pobytu redemptorystów w Toruniu. Serdecznie gratulujemy!
WIĘCEJ: Uroczystości jubileuszu 100 lat redemptorystów w Toruniu
WIĘCEJ: 100 lat temu do Torunia przybyli redemptoryści
Odznaczeni Współbracia przez swe oddane Bogu i Ojczyźnie życie dowiedli wierności najwyższym wartościom duchowym i patriotycznym.
O. Zbigniew Kotliński CSsR, lat 91, przez wiele lat pracował w Argentynie, Boliwii, Kazachstanie i Rosji, a obecnie w Toruniu przy sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, i zawsze w swej gorliwej pracy ewangelizacyjnej dawał piękne świadectwo polskości. W każdym z tych miejsc gromadził takze i wspierał Polaków i osoby polskiego pochodzenia.
O. Stanisław Kuczek CSsR, lat 84, długoletni misjonarz ludowy i rekolekcjonista, a także wychowawca młodzieży zakonnej i przełożony Prowincji w latach 1987-90, głosząc kazania i homilie w setkach polskich oraz zagranicznych parafii, a także w ostatnich latach na falach Radia Maryja, zawsze w wyrazisty, bezkompromisowy i zapalający serca słuchaczy sposób, wskazuje na Ojczyznę i jej niepodległość jako dar Boga, za który musimy być odpowiedzialni.
O. Jan Skórka CSsR, lat 84, całe swe życie poświęcił pracy duszpasterskiej, przede wszystkim w Toruniu i Skarżysku-Kamiennej. Swoją dobrocią, gotowością do niesienia pomocy i pociechy najbardziej ubogim i poszkodowanym, a także cierpliwością i wytrwałością w promowaniu patriotyzmu i oddania Ojczyźnie zdobył serca wielu ludzi oraz dobrze przysłużył się Polsce w latach komunistycznego zniewolenia i odzyskanej wolności.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2021. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:
1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,
2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,
3) aktywną działalność zawodową i społeczną,
4) twórczość naukową, literacką i artystyczną
– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.
(za: https://www.prezydent.pl)
red.; fot. Katarzyna Cegielska, Toruń