Wielki Odpust Tuchowski: „Błogosławieni wezwani na ucztę”
Siódmy już dzień Odpustu przywitał pielgrzymów piękną, słoneczną pogodą. Hasłem przewodnim były słowa „Błogosławieni wezwani na ucztę”. Ta myśl kierowała serca do obrzędu Komunii Świętej. Poprzez rozważanie tej tajemnicy wierni byli zachęcani do pobudzenia w sobie głodu Eucharystii oraz częstego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.
Kolejny dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego tradycyjnie rozpoczął się odsłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej w bazylice.
Mszy św. o godzinie 7.00 przewodniczył o. Stanisław Kiełbasa CSsR, zaś homilię wygłosił o. Kazimierz Piotrowski CSsR. Kaznodzieja zaznaczył, że Jezus do każdego kieruje słowa: „Tak bardzo pragnąłem spożyć tę Paschę z wami”, zaś na nasze kompleksy i niską samoocenę odpowiada: „Nie nazywam was sługami, ale przyjaciółmi”. Kończąc, kaznodzieja dodał otuchy wiernym słowami św. Jana Bosko: „Używajcie dwóch duchowych skrzydeł, tj. pobożności maryjnej i pobożności eucharystycznej. Na tych dwóch skrzydłach szybko się podniesiecie”.
Głównym celebransem Mszy św. o godzinie 9.00 był o. Jan Chaim CSsR, zaś homilię powtórnie wygłosił o. Kazimierz Piotrowski CSsR.
Eucharystię rozpoczynającą się o godzinie 11.00, modląc się o powołania, poprzedziły siostry józefitki. Suma odpustowa tego dnia była zarazem pielgrzymką księży obchodzących 50-lecie kapłaństwa oraz księży seniorów. Wśród grona celebransów należy wyróżnić ks. abpa Henryka Józefa Nowackiego, byłego nuncjusza apostolskiego dla krajów skandynawskich oraz ks. infułata Władysława Kostrzewę. W słowie skierowanym do wiernych abp Nowacki porównał zgromadzonych na Lipowym Wzgórzu wiernych z apostołami oczekującymi w Wieczerniku na przybycie Ducha Świętego. W obu tych miejscach Maryja obecna była wśród swoich dzieci. Ksiądz arcybiskup zwrócił się także do współbraci w kapłaństwie słowami: „Zostaliśmy niejako porwani przez Chrystusa, aby żyć i działać dla Niego i z Nim być złączeni nierozerwalnymi więzami sakramentu święceń”. Kończąc kazanie, biskup wraz ze wszystkimi pielgrzymami dziękował Jezusowi za łaskę powołania i łaskę kapłaństwa. To dziękczynienie zostało ponowione w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, która miała miejsce po zakończonej liturgii.
O godzinie 14.45 Rycerstwo Niepokalanej poprowadziło koronkę do Bożego miłosierdzia. Rycerze przybyli do Pani Tuchowskiej wraz z Trzecim Zakonem Franciszkańskim. Obchodzili szczególne jubileusze, a mianowicie 800-lecie istnienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tenże święty był także obecny podczas pielgrzymki rodziny franciszkańskiej w znaku swoich relikwii. Głównym celebransem oraz kaznodzieją podczas Mszy Świętej dla zebranych wspólnot był o. Stanisław Piętka OFM Conv. W kazaniu szczególnie akcentował rolę Chleba Eucharystycznego. Kaznodzieja zachęcił pielgrzymów, aby tak jak Maryja byli monstrancją Jezusa wobec świata. Może nie niepokalaną jak Maryja, ale zwyczajną szkatułką, w której będziemy okazywać innym Boga.
Po Mszy Świętej Rycerze Niepokalanej prowadzili dla wiernych różaniec oraz drogę krzyżową. O godzinie 18.00 natomiast, jak co środę w tuchowskiej parafii, zostało odprawione nabożeństwo nieustannej nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Na wieczornej Eucharystii po raz pierwszy zebrała się pielgrzymka Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy AK, represjonowanych, kombatantów i harcerzy. Mszy św. przewodniczył ks. ppor. Jarosław Chlebda, kapelan 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Odwołując się w kazaniu do konkretnych przykładów z Pisma Świętego, zwrócił uwagę słuchaczy na to, jak mocno akcentowana i jak ważna jest rzeczywista obecność Syna Bożego w postaciach eucharystycznych. Pokarm, który daje nam Syn Boży, to Jego rzeczywiste Ciało i Krew. W ten sposób Jezus daje nam życie i swoją siłę.
Tradycyjnie ostatnia tego dnia Msza św. zakończyła się procesją eucharystyczną i podsumowaniem dnia przed cudownym obrazem. Poprzez rozważanie jednej tajemnicy różańcowej oraz odśpiewanie modlitwy Anioł Pański kapłani i wierni dziękowali Matce Bożej Tuchowskiej za cały dzień oraz prosili w intencji wszystkich przybyłych pielgrzymów.
Po uroczystym zasłonięciu wizerunku Pani Tuchowskiej odbył się koncert Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej.
Tekst: br. Tomasz Pasieka CSsR / Zdjęcia: br. Jakub Ciepły CSsR